Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Oyun İçi Destekler İle İlgili Yeni Tabirler!

Metaren

Forum Master
Yönetici
Web sitesi
metaren.net.tr
Merhaba,

Eski üyelerimizin bildiği gibi uzunca süredir server edit, sunucu kurulumu ve yönetimi gibi işlerle uğraşmıyoruz. Oyun kurmuyor ve oyunculuk dahil yapmıyoruz. Birkaç haftadır, oyunculuk yapıyor ve birkaç sunucuyu aynı anda deniyoruz. Yaşadıklarımızı ve değerlendirmelerimizi sizlerle paylaşmak isteriz.

Yeni yeni tabiler türemiş!

Oyun içerisinde eski amatör yöneticiler, kendilerine ve arkadaşlarına oyun içi rekabeti yükseltmek amacıyla destek sağlar ve oyunun bitişine sebep olurdu. O zamanlar oyun tanıtımı yapmakta, oyuncuya ulaşmakta bir hayli kolaydı.

Günümüzde oyunculara ulaşmak gerçekten zor bir hal almış. Her yerde ücretli tanıtım yapılabiliyor ve oyuncu kitlesi de sabit alanlardan piyasayı takip ediyor.

Pay ve ingame tabirleri ile oyun içi destekler verilmeye başlanmış. Peki nedir bu pay ve ingame? Neden veriliyor?

Büyük guild olarak tabir ettiğimiz, üye sayısı bir hayli fazla ve sadık olan birlik liderleri piyasa da fazlasıyla söz sahibi konumuna gelmiş. Durum şu ki, oyun açılmadan önce oyun sahibi - guild başkanı ile iletişim kuruyor oyununa davet ediyor. Bunun karşılığında ise, oyun içerisinde elde edeceği hasılattan guild başkanı aracılığı ile tüm guilde gelir ortaklığı sunmuş oluyor.

Birde ingame durumu söz konusu. Bu da gelecek olan guild üyelerine oyun içerisinde TL karşılığı satışa sunulmuş olan ürünlerin satışının gerçekleşmesi ve/veya oyun içerisinde TL ile satılarak gelir elde edilmesini sağlayacak ürün verilmesi. Yani oyundaki ilk nova staff drop olmuş gibi guild başkanının bot karakterine verilmesi ve bu ürünün hızla rekabete girmesi, TL kazanç elde edilebilmesinin yolunun açılması. Bir diğer konu ise örneğin 30 oyuncuya sahip bir guild için 20 premium 20 devil verilerek, oyuncuların arasında bir kısmının hem premium hem devil, diğer kalan oyuncuların ise premium veya devil sahibi olarak oyuna başlamasının sağlanması.

Bu iki durum o kadar popüler hale gelmiş ki, gerçek emek verilmiş üzerinde oyuncuyu tatmin edebilecek ve rekabet sürecini uzun süre ayakta tutabilecek yapıda oyun kurulmuş olsa da, pay ve/veya ingame verilmeden oyunun kalabalık bir atmosfere sahip olması imkansız duruma gelmiş.

Umarım bu süreç bir an önce ortadan kalkacaktır. Süreci düzene sokacak olanlar ise oyun yöneticileri! Eğer hiçbir sunucu sahibi bu tarz kirli oyunlara girmez ise, birkaç hafta gibi kısa sürede sektör eski halini alacaktır.

Theaa

Yes
Yönetici
Yabancılar da pay durumu fazla yok fakat ingame inanılmaz derecede :D bir gün sadece mısırlılar ve almanların oynadığı bir server yönetirsen bana hak verirsin :)
Ben oyuncu gözüyle bakınca hissetmiyorum 😅 Türk sunucularına destek almasalar bile adam destek almış gibi davranıp server batsın diye elinden geleni yapıyor. Çekilecek dert değil.

Teskilat

Emektar
Birde ingame durumu söz konusu. Bu da gelecek olan guild üyelerine oyun içerisinde TL karşılığı satışa sunulmuş olan ürünlerin satışının gerçekleşmesi ve/veya oyun içerisinde TL ile satılarak gelir elde edilmesini sağlayacak ürün verilmesi. Yani oyundaki ilk nova staff drop olmuş gibi guild başkanının bot karakterine verilmesi ve bu ürünün hızla rekabete girmesi, TL kazanç elde edilebilmesinin yolunun açılması. Bir diğer konu ise örneğin 30 oyuncuya sahip bir guild için 20 premium 20 devil verilerek, oyuncuların arasında bir kısmının hem premium hem devil, diğer kalan oyuncuların ise premium veya devil sahibi olarak oyuna başlamasının sağlanması.
Pay bizi ilgilendirmiyor. Kim kime ne verirse versin. İster GM kazansın istersen guild sahibi veya üyeleri. Sonuçta birşeyler satın alınıyor bir yerlere para gidiyor, paranın kime gittiği umrumda değil.

Ama ingame olayında örnek biraz can sıkıcı. Yani şans eseri düşmemiş bir nova staffın oyunculara verilmesi tamamen dengeleri bozuyor. Haksız rekabet!! Belki ürünü ilk ben düşüreceğim, ben satacağım. GM destek olduğu zaman benim staff 2. ürün olmuş olacak ve çok kısa sürede zaten 2 tane düştü denilerek herkes kendi düşürmeye çalışacak, ürünün değeri düşecek.

İkinci ingame örneğinin de benim için bir sorunu yok. Oyun içerisinde parayla satın alınabilecek bir ürünü, oyuncu kullandığı sürece problem yok. Ama atıyorum 1000 TL'lik premium vermesi durumunda, guild başkanı o ürünü gold ile piyasaya sürer ve piyasayı yine bozar!!

Keşke GM'lere kimse ulaşamasa ve yönetici müdahalesi olmayan, oyuncuların taleplerine göre değişim göstermeyen adil bir sunucu bulabilsem... Birde yeni açılması lazım :cool:

Purple

Server Master
Pay bizi ilgilendirmiyor. Kim kime ne verirse versin. İster GM kazansın istersen guild sahibi veya üyeleri. Sonuçta birşeyler satın alınıyor bir yerlere para gidiyor, paranın kime gittiği umrumda değil.

Ama ingame olayında örnek biraz can sıkıcı. Yani şans eseri düşmemiş bir nova staffın oyunculara verilmesi tamamen dengeleri bozuyor. Haksız rekabet!! Belki ürünü ilk ben düşüreceğim, ben satacağım. GM destek olduğu zaman benim staff 2. ürün olmuş olacak ve çok kısa sürede zaten 2 tane düştü denilerek herkes kendi düşürmeye çalışacak, ürünün değeri düşecek.

İkinci ingame örneğinin de benim için bir sorunu yok. Oyun içerisinde parayla satın alınabilecek bir ürünü, oyuncu kullandığı sürece problem yok. Ama atıyorum 1000 TL'lik premium vermesi durumunda, guild başkanı o ürünü gold ile piyasaya sürer ve piyasayı yine bozar!!

Keşke GM'lere kimse ulaşamasa ve yönetici müdahalesi olmayan, oyuncuların taleplerine göre değişim göstermeyen adil bir sunucu bulabilsem... Birde yeni açılması lazım :cool:
TRSRO deneyebilirsin yada megamax'ın açmış olduğu sailor online'ye bir göz at belki ilgini çekebilir.